TZ - Značku Haná dostali čtyři výrobci a fortová restaurace

HANÁ  09. 11. 2021

Pondělí 8. listopadu bylo významným dnem nejen pro nové poslance, kteří složili ve Sněmovně slib, ale i pro nové držitele značky HANÁ regionální produkt®. Právě v tento den zasedala na fortu v Křelově certifikační komise, která rozhodla o udělení značky tvůrkyni džínových kabelek, výrobcům těstovin, sýrů a autorce obrazů. Kromě těchto čtyř získala certifikát za službu i fortová restaurace Citadela, která setkání výrobců hostila.

Kabelky šije z obnošených džínů

V secondhandech nakoupí obnošené džíny, které pak přešije na kabelky. „Jen si tak hraju a stále mě to baví,“ říká o své řemeslné tvorbě Jaroslava Marková z dílny JARAMA. „Posouvám na vyšší level džíny určené k likvidaci a dávám jim pár let života navíc,“ dodává ke vzniku kvalitních a vymazlených kabelek s puncem autorského rukopisu, kterých už za svůj život našila kolem 1000. Přesto prý mezi nimi najdete jen velmi málo stejných nebo podobných kousků.

Moravský výběrový sýr se hodí na smažení i studenou kuchyni

Poctivou a ekologickou výrobou sýrů z čerstvého mléka od kraviček z nedaleké dojírny se zabývá sýrárna ROLS, kterou uvedla do provozu společnost ROLS Lešany počátkem letošního roku na mléčné farmě v Kostelci na Hané. Nový produkt skvělý na smažení i studenou kuchyni se jmenuje Moravský výběrový sýr. Prý, kdo nezkusil, neuvěří. „Náš sýr obsahuje i prospěšný selen, který je výborným antioxidantem a posiluje imunitní systém. Přesvědčte se sami,“ vzkazují výrobci.

Nudle z vyvalovaného těsta se nerozvaří

Mouku i vejce odebírají pro výrobu Troubeckých těstovin z regionu. Právě tyto dvě suroviny prý úplně stačí, proto v Troubeckých těstovinách žádné další přísady nenajdete. Nudle s obsahem deseti a více vajec se nerozvaří, ani když se polévka znovu ohřívá. Zákazníci to oceňují a na základě této zkušenosti je znovu a znovu vyhledávají. Tradiční recepturu dodržuje výrobce, kterým je dnes agentura Klein s.r.o., již od roku 1995.

Malířka se při své tvorbě ladí na budoucího majitele obrazu

Pavla Šromová je pozoruhodná a sympatická malířka z obce Mladeč. Obrazy s motivy nejen z Hané jsou její srdcovou záležitostí, u jejich tvorby relaxuje a je šťastná. Maluje už řadu let akvarelem a olejem na plátno, a to zejména krajinu a květiny. Přestože je původní profesí personalistka a zaměstnání za svůj život už vystřídala celou řadu, rozvíjí odhodlaně svůj talent, neboť při malování je skutečně šťastná. Ráda také maluje přímo na míru lidem, pro které jsou obrazy určeny.

Restaurace Citadela láká na výbornou kuchyni

Do rodiny certifikovaných služeb přibyla restaurace Citadela, která se nachází přímo v historických prostorách pevnosti Fort XVII, v části zvané reduit, která dříve sloužila jako místo poslední obrany. Stylový hostinec s kapacitou až 130 míst nabízí v současné době vynikající kuchyni, jež se v budoucnu hodlá ještě více zaměřit i na regionální suroviny. „Restaurace je ideálním místem pro uspořádání firemních akcí, vánočních večírků, obchodních konferencí, svateb, narozeninových či rodinných oslav,“ vzkazují noví provozovatelé.

Komise se sešla po pětadvacáté

Certifikační komise zasedala už po pětadvacáté. Kromě udělení certifikátu čtyřem novým produktům a jedné službě rozhodovala o obnovení certifikátu 18 výrobců a dvou služeb. Celkem má tedy v současné době certifikát 89 producentů a sedm služeb.

Konečně se potkali

Účastníci pondělního setkání se dozvěděli novinky z národní Asociace regionálního značení, seznámili se s dotačními možnostmi a příležitostmi, se zajímavostmi o sociálních sítích, s průvodcem Romanem Prokešem si prohlédli fortovou pevnost. „Hlavně se ale po roce konečně mohli setkat, navázat spolupráci, vyměnit si kontakty a hojně diskutovat,“ uzavřela koordinátorka regionálního značení Julie Zendulková.

Další kolo bude na jaře 2022. Zájemci, hlaste se!

Nejbližší kolo další certifikace regionální značky se uskuteční na jaře 2022. Značku Haná uděluje MAS Moravská cesta, na kterou se mohou výrobci, řemeslníci, producenti a poskytovatelé služeb se svými žádostmi obracet.

Kontakt pro bližší informace:
Julie Zendulková
Koordinátorka Haná regionální produkt®
Tel.: 724 111 510
E-mail: julie.zedulkova@moravska-cesta.cz
www.regionalni-znacky.cz/hana

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.