Keramika z Litovle

produkt

Dodává: Miluše Hrachovinová

Obec: Litovel

Region: HANÁ

logo

Další fotografie:

V Litovli žiji od svých 10-ti let a keramice jsem se začala věnovat o rok později. Paní Applová, tehdejší vedoucí družiny, při náhodném suplování dětem popisovala tak barvitě dílnu pana Lamra, že vzbudila můj zájem. Přihlásila jsem se tedy do keramického kroužku, jehož první schůzka se konala právě v dílně pana Lamra. V kroužku nebyla možnost točit na kruhu, který mě zaujal nejvíc, proto jsem využila "podaného prstu a vzala celou ruku". Pan Lamr totiž nabídl zájemcům možnost učit se a zkoušet na kruhu u něj. Souběžně jsem navštěvovala v tehdejším Městském domě pionýrů a mládeže keramický kroužek pod vedením pana Jiřího Havlíčka. Ten mě postupně přiměl k rozhodnutí, věnovat se keramice jako své budoucí profesi.

Své výrobky nabízím na řemeslných jarmarcích, kde však bylo většinou podmínkou i předvádění řemesla. Poněvadž nebylo možné vždy s sebou vozit kruh, naučila se drátování, které šlo s keramikou vždy ruku v ruce a předvádět se dá vždy. Toto řemeslo zažívá nyní rozkvět; starší lidí vzpomínají na dráteníky, kteří dříve chodili po domech a opravovali prasklé hrnce. My mladší se zase můžeme seznámit s prakticky zaniklým řemeslem a nechat si opravit, co nám babičky zanechaly. Vždyť ty staré hrnce jsou stále hezké a funkční, i když se jinak využívají. Již v nich nevaříme, ale květinám to v nich náramně sluší.

 

Reportáž pořadu Toulavá kamera v České televizi:

Kontakt na výrobce:

Miluše Hrachovinová

Šmakalova 291
784 01 Litovel
tel.: +420 608 423 739

http://www.kameninazlitovle.cz/

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.