Další desítka výrobků reprezentuje Jeseníky značkou JESENÍKY originální produkt

JESENÍKY  10. 11. 2011

Celkem deset produktů získalo možnost užívat označení JESENÍKY originální produkt ve čtvrtém kole certifikace, které proběhlo v polovině října v Hanušovicích. Celkový počet výrobků označených fialovým zvonkem jesenickým se tak rozroste na třicet šest.

V dosud posledním kole výběru vhodných originálních produktů se objevují poprvé uzenářské speciality a také medy. Mimo jiné neobvyklý a chuťově specifický pohankový med. Z potravinářských výrobků svou originalitou zaujaly lahůdky ve skle společnosti Designfoods ze Zábřeha. Mezi produkty společnosti se řadí králičí paštika či šípková marmeláda – všechny výrobky jsou bez chemických konzervantů, z tuzemských surovin, ošetřené vysokostupňovou sterilací.

Rukodělné výrobky zastupují fúzované skleněné obrázky Marie Hoplíčkové ze zpolečnosti Vitrail Servis ze Zábřeha a drobné šperky a dekorativní předměty Darji Andrlové z Bludova. Čestnou značku získal Domov Paprsek Olšany. Tamní rukodělné výrobky vytvářejí z rozličných materiálů klienti Domova, kterými jsou muži s mentálním postižením.

Tradiční řemeslo představuje kovářství, tentokrát umělecká díla i užitkové předměty z kovářské dílny Jaroslava Křížka z Javorníku. „Jsme velmi rádi, že se pan Křížek do systému regionálního značení zapojil. Jde o výjimečnou kovářskou práci zahrnující kromě běžných užitkových věcí jako mříže, brány, zábradlí, nábytek, ploty také volné plastiky z kovu. Pan Křížek vystudoval kovářství na uměleckoprůmyslové škole i sochařský ateliér kov-sklo-šperk na UMPRUM v Praze. Kromě nejrůznější figurální tematiky je schopen vyrobit také jedinečné kusy kovového nábytku dle vlastních, zcela originálních návrhů," uvedla koordinátorka projektu Lenka Krobotová z MAS Horní Pomoraví. Práce Jaroslava Křížka jsou k vidění jak v Javornicku, tak po celé České republice, například v pražském Karolinu nebo v Divadle Šumperk. Často pracuje na církevních stavbách, památkách ale také na kovových prvcích komerčních objektů.

Další kolo certifikace výrobků se uskuteční až v příštím roce. „Očekávám, že už nebude probíhat masové udělování značky jako při rozjezdu regionálního značení, spíše bude pozvolna rozšiřován sortiment jesenických produktů o ty zajímavé, netradiční, které ještě nejsou mezi těmi certifikovanými zastoupeny,“ podotkla koordinátorka Lenka Krobotová.

V Jeseníkách se zatím certifikovaly řemeslné výrobky, zemědělské produkty a přírodní produkty. Letos hodlá MAS Horní Pomoraví ještě certifikovat také ubytovací a stravovací služby.

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí.

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova:  Evropa investuje do venkovských oblastí.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.