Značka „KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt®“ má prvních dvanáct držitelů

ARZ  20. 02. 2012

16. 2. 2012 poprvé zasedala certifikační komise, aby posoudila tucet žádostí o udělení značky KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt®. Novou značku nyní ponesou patchworkové textilní výrobky, keramika, koláče, uzeniny, mléčné a mlynářské biovýrobky a včelí produkty.

img

Certifikační komise složená ze zástupců výrobců, poskytovatelů služeb, neziskových organizací a veřejné správy udělila značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® těmto dvanácti výrobcům a jejich produktům:

Patchwork, originální textilní dekorace a hračky - Dagmar Hulmáková z Vlašimi
Šternberské koláče - Jan Filip z Českého Šternberka
Biopotraviny z farmy Bio Vavřinec - Bio Vavřinec, s.r.o. z Okrouhlic
Zahradnický substrát - EKOSO Trhový Štěpánov, s.r.o.
Užitková keramika - Ivana Syslová z Chotýšan
Tradiční podblanické uzeniny - Podblanické maso - uzeniny, František Matoušek z Kondrace
Regionální literatura - Český svaz ochránců přírody Vlašim
Med ze Včelí farmy Samek - Včelí farma Samek z Řimovic
Lesní medovicový med ze Včelí farmy Bystřice - MVDr. Ludvík Bělohlávek z Bystřice
Včelí produkty z Blaníků - Ing. Milan Plaštiak z Louňovic pod Blaníkem
Med z Miřetic - Jan Lalouček z Miřetic
Med z přírodního parku Džbány - Žebrák - Miroslav Dvořák ze Semtínku

Všechny žádosti byly posouzeny z hlediska délky tradice, podílu místních surovin, ruční či duševní práce, specifičnosti pro region a výjimečných vlastností produktu.

Řekli o značce „KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt®

Kateřina Červenková, ČSOP Vlašim, koordinátorka značky:
„Kraj mezi Blaníkem a Sázavou je plný šikovných lidí, kteří dobře, s láskou a zručností dělají své řemeslo. Je to jedna z další z věcí, kterými se náš kraj může pyšnit, kromě kulturních a přírodních zajímavostí. V době, kdy výrobky cestují z jednoho kontinentu na druhý, považujeme za důležité vyzdvihnout produkty, které pocházejí z našeho kraje. Podpora regionálních produktů a služeb je dobrá pro lidi i pro životní prostředí.“

Roman Farion,  EKOSO Trhový Štěpánov, s.r.o., žadatel:
Od značky „KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt®“ si slibuji především lepší propagaci našeho výrobku. Náš zahradní substrát vyrábíme v naší kompostárně zpracováním biologicky rozložitelného odpadu z okolních obcí i domácností. Většina prodávaných zahradních substrátů obsahuje rašelinu dovezenou z velké vzdálenosti. Její těžbou i dopravou se zbytečně zatěžuje životní prostředí. Přitom můžeme půdě vrátit úrodnost tím, co máme blízko – kompostem.

Miloš Zapletal, Farma Blaník, s.r.o., člen certifikační komise:
Je to už dlouho, co jsem byl v nějaké komisi, ale tato mi vážně zachutnala. Hostům na naší farmě se snažíme nabízet místní produkty, proto bylo pro mě setkání s žadateli o značku významné i pro navázání budoucí spolupráce.

Lenka Suchanová, Čerčany, spotřebitelka:
Vždycky se snažím kupovat hlavně to, co je místní. Je rozdíl, jestli si koupíte anonymní špekáček v supermarketu nebo od řezníka z vedlejší vesnice. A pokud cestuji, jako turistka chci ochutnat místní speciality a odvézt si na památku výrobek od místních lidí. Regionálnímu značení tudíž fandím a jsem ráda, že teď funguje i u nás.

Značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® uděluje Český svaz ochránců přírody Vlašim ve spolupráci s Asociací regionálních značek, o.s. a Posázavím o.p.s. O značku mohou požádat výrobci a poskytovatelé stravovacích a ubytovacích služeb z území Místní akční skupiny Posázaví. Žádosti do dalšího kola certifikace je možno podávat do konce května 2012 na adresu Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Více informací získají zájemci na internetových stránkách www.csopvlasim.cz, www.posazavi.com nebo na telefonním čísle 777 800 461 (K. Červenková).

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí.

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova:  Evropa investuje do venkovských oblastí.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.