V Jeseníkách vznikla regionální značka pro místní produkty

ARZ  10. 09. 2010

Výrobci, kteří podnikají na území Jeseníků, mohou nyní pro své výrobky a produkty žádat o udělení značky JESENÍKY originální produkt®. Ta symbolizuje jedinečnost produktu ve vztahu k tomuto regionu.

img

„Cílem značky je zviditelnit region Jeseníků včetně území CHKO Jeseníky a území chráněné soustavou Natura 2000 a využít jeho socioekonomických výhod. Značka má podpořit místní producenty, kteří v tomto přírodně hodnotném, zdravém území hospodaří šetrně, tradičně a v souladu se zájmy ochrany přírody“, objasňuje smysl značení Lenka Krobotová, zástupkyně MAS Horní Pomoraví, o. p. s. – organizace, která se stala regionálním koordinátorem značky.

Zásady a kritéria pro udělení značky vycházejí z jednotných pravidel, která fungují v dalších dvanácti regionech v rámci Asociace regionálních značek. Na výběru názvu a symbolu značky, kterým se nakonec stal fialový květ zvonku jesenického, se podíleli samotní výrobci z regionu a další místní aktéři, takže značka je opravdu „jejich“.

První zasedání Certifikační komise, která rozhoduje o udělení značky JESENÍKY ORIGINÁLNÍ produkt® , proběhlo dne 7. 9. 2010. Schváleno bylo všech šest podaných žádostí. Právo na užívání značky získává výrobce na dva roky. Po uplynutí této lhůty má možnost zažádat o obnovu certifikátu.

Certifikační komise udělila značku těmto výrobkům:

Ručně zdobené svíce plátovými vosky (Charita Zábřeh) - Pomocí skalpelu se vyřezávají jednotlivé části motivu z plátových vosků, které jsou postupně nanášeny prostřednictvím tepla lidské ruky na základní svíčku.

Lovecké a užitkové nože (Martin Pospíchal) - Kvalitní ruční výroba nožů částečně z místních surovin s pevnou čepelí. Výrobní materiál i zdobení si stanovuje sám zákazník.

Zbraně(Martin Pospíchal) - Ruční výroba zbraní, které dle zákona podléhají registraci, i těch, které nepodléhají (sběratelské apod.). Zbraně jsou vyráběny z kvalitních materiálů, zdobení je prováděno dle přání kupujícího.

Janovy roubenky - hrubá stavba (Janovy roubenky, s. r. o.) - Tradiční výroba roubených domů z přírodních materiálů pocházejících z jesenické oblasti. Stavbou roubenek se snaží o navrácení tradice a malebnosti místním vesničkám.

Ruční výroba a zpracování skla (Petr Slavkovský) - Ručně vyráběné repliky historického skla ve sklárně Jakub jsou zhotovovány podle způsobů zpracování skla ve středověku. Místní sklo je díky výrobnímu postupu specifické svou nazelenalou barvou a drobnými bublinkami.

Staroměstská máslová trubička (Olga Gřundělová, firma Kremo) - Trubičky jsou vyráběny z listového těsta a plněny bílkovým sněhem. Jsou prodávány ve 3 velikostech.

Více informací na www.regionalni-znacky.cz a  www.hornipomoravi.eu.

Značka JESENÍKY originální produkt® vznikla v rámci projektu „Vyrobeno na venkově“, financovaného z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí.

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova:  Evropa investuje do venkovských oblastí.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.