Ruční papírna má živá přání s překvapením

JESENÍKY  21. 03. 2016

Jak je složité vytvořit živý papír, vědí v Ruční papírně ve Velkých Losinách. Jde o různá přáníčka, která lze zasadit do hlíny a čekat, až vyklíčí rostlina. Papírna svým nápadem zaměstnala i výzkumníky z Výzkumného ústavu rostlinné výroby – genové banky v Praze.

img

„Hlavní rozdíl mezi výsevným páskem a rostoucím přáníčkem je ve způsobu zpracování do ručního papíru. Jde o to, že semínko je nějakou dobu namočené, což podporuje jeho klíčivost. Při nevhodném druhu semínko vyklíčí dříve, než se z něj stane přáníčko,“ vysvětluje ředitel Ruční papírny ve Velkých Losinách Petr Fouček.

Trvalo několik měsíců, než se podařilo první přáníčko dostat k zákazníkům. „Nebylo to jednoduché. Kromě selekce semínek jsme museli co nejvíce zkrátit mokrou cestu. Dva až tři měsíce jsme se zabývali mechanickou částí, ta botanická trvala další měsíce,“ podotýká Fouček s tím, že se dokonce obrátil na genetiky Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze. „Páni profesoři byli šťastní, protože získali téma pro další bádání. Poskytli nám však cenné rady - nesmíme semínka příliš stlačit, abychom je nerozmáčkli a neumrtvili, nesmíme semínka vystavit vyšší teplotě jak 45 až 50 stupňů, protože bychom snížili o 90 procent klíčivost a co nejrychleji vysušit, aby se nespustil rostoucí proces. Dnes už víme, že když semínko hodíme do vody, do konce pracovní doby vytvoří bílkovinný obal a je pro naše účely nepoužitelné,“ popisuje ředitel nejstarší funkční manufaktury ručního papíru ve střední Evropě.

Vývoj nového produktu zaujal i zaměstnance. „Začínáme směnu tím, že se jdeme podívat do laboratorních misek.  Žijeme tím, je to pro nás trochu jiná práce,“ svěřuje se vedoucí výroby Danuše Chromková. Podle jejích slov experimenty nejsou ve zdejší papírně ničím novým. Do ručního papíru se již dávaly traviny nebo okvětní lístky jako dekorace a ozvláštnění papíru.

Živý papír se stal hitem před rokem ve Spojených státech amerických. „Nechali jsme si poslat vzorky, ale bohužel nevyklíčily,“ poznamenává Fouček. Pro zákazníka, který si „živé přání“ zakoupí, je překvapením, co z něj vyroste. Mezi vhodné rostliny patří svazenka nebo aksamitník. „Vložili jsme hodně úsilí, abychom přišli na to, které rostliny jsou vhodné pro vznik speciálních přáníček, proto ani moc nechceme zveřejňovat, jaké druhy rostlin máme. Jde především o bylinky. Pro zákazníka je překvapením, co mu vyroste, je to taková hra,“ uzavřela Chromková.

Ruční papír Losín z manufaktury nese regionální značku JESENÍKY originální produkt®.  Objekt je zapsaný na seznamu národních kulturních památek ČR. V papírně pracuje 22 zaměstnanců.

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí.

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova:  Evropa investuje do venkovských oblastí.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.