Turistická sezóna na Osoblažsku začíná. Za zvuku píšťal parních lokomotiv bude vyražena první krnovská mince

JESENÍKY  08. 05. 2017

Po zimním spánku opět vyjedou 8. května historické parní lokomotivy s turistickými vagóny na úzkorozchodnou železnici spojující Třemešnou a Osoblahu něžně přezdívanou „Osoblažka“. Zahájí tak turistickou sezónu na Osoblažsku, které má turistům mnoho co nabídnout. Nejen místní úzkokolejka ale také obce, zámky a další zajímavosti pro turisty připravili na léto bohatou nabídku zajímavých programů, které se budou v tento den prezentovat. Navíc díky ozvučení soupravy parního vlaku se cestující dozvědí vše podstatné i během jízdy vlaku! Zahájení sezóny započne již tradičně na nádraží Třemešná ve Slezsku v deset hodin dopoledne. „Pro návštěvníky máme přichystáno vystoupení umělců ze Slezského souboru Heleny Salichové a také zajímavé stánky našich partnerů. Například u stánku turistické oblasti Jeseníky se dozvíte, proč zrovna Jeseníky jsou ideální destinace pro Vaši dovolenou“ láká na zajímavý program David Chovančík, předseda Klubu přátel osoblažské úzkokolejky.

img

Tradičním vrcholem před odjezdem vlaku z Třemešné okolo půl jedenácté bude symbolické zahájení sezóny. „Minulé roky jsme zde křtili nové logo Mikroregionu Osoblažsko nebo zahajovali oplatkovou soutěž pro turisty“ vzpomíná Pavel Schreier ze Slezských zemských drah. Tento rok bude za hvizdu píšťal parních lokomotiv pokřtěn nový razicí přístroj na mince, který pořídilo město Krnov v návaznosti na soutěž, která má lákat turisty do regionu na místní rozhledny. Následně se parní vlak v 10:45 vydá na svou známou cestu do Osoblahy.

„Během jízdy vlaku se zároveň turisté dovědí mnohé zajímavosti nejen o trati ale také o Mikroregionu Krnovsko, který ozvučení soupravy financoval. Jednotlivé obce zde představí své významné atraktivity a turisté se tak dozví, kde po výstupu z vlaku mohou pokračovat. Na českých železnicích jsme v tomto směru informování turistů průkopníky“ připomíná výhody ozvučení soupravy Chovančík.

Po příjezdu parního vlaku do Osoblahy v 12:03 započne druhá část slavnostního programu zahájení sezóny. „Na nádraží v Osoblaze budou připraveny stánky s občerstvením, místními produkty a na návštěvníky zde čeká například i divadelní představení“ láká na pestrý program Chovančík. Představí se zde Osoblažský cech se svými projekty a také se svou společností Sladké Osoblažsko, která vyrábí marmelády z místních produktů nebo Paličkovaná krajka, která má na Osoblažsku dlouhou tradici a řadí se k významným produktům regionu.

V 12:30 bude připraveno na nádraží pro návštěvníky vystoupení Osoblažského ochotnického divadla, které si pro tuto významnou akci připravilo pásmo zábavných scének. Po skončení vystoupení mají turisté možnost dále navštívit například blízkou Minifarmu Osoblaha, kde budou pro děti připraveny projížďky na koních nebo se mohou vydat do městečka navštívit Osoblažské retromuzeum, které sbírá artefakty z období socialismu nebo významný Židovský hřbitov.

Parní vlak se poté vydá na cestu zpět v 15:10 a do Třemešné dorazí v 16:41.

„Zahájení turistické sezóny je ale pouze jeden ze střípků akcí a programů, které připravují atraktivity na Osoblažsku“ zdůrazňuje Chovančík a ihned zmiňuje další akce, které následují v osoblažském regionu po zahájení turistické sezóny. Například tradiční zahájení zámecké sezóny na zámku Linhartovy, které se uskuteční v sobotu 20. května. Naopak zámek Slezské Rudoltice už mohou turisté navštívit každý květnový víkend od 10 do 17 hodin vyjma polední hodinové přestávky.

Samotná letní sezóna propukne na Osoblažsku v červnu, kdy začnou jezdit od 3. června nejprve každou sobotu parní vlaky. A právě 3. června vyjede pro děti Pohádkový parní vlak s Loupežníkem Hotzenplotzem. Turistům také doporučujeme přijet i v sobotu 10. června, kdy budou moci navštívit v Osoblaze tematickou hru „Hry bez hranic Mikroregionu Krnovsko“ a sledovat tak, jak obce místního regionu mezi sebou bojují v duchu Her bez hranic, které mnozí mohou znát z televizní obrazovky počátku 90. let.

Během léta, kdy budou parní vlaky jezdit každý víkend je navíc ve spolupráci s Mikroregionem Osoblažsko a obcemi Osoblažska připravováno mnoho dalších tematických vlaků. Za všechny jmenujme například parní vlak na IV. ročník Velkého lukostřeleckého turnaje na zámku Slezské Rudoltice v sobotu 15. července popřípadě Strašidelný večerní vlak do strašidelného zámku ve Slezských Rudolticích v sobotu 26. srpna nebo Gastrovlak na VI. ročník Gastrofestivalu "Ochutnej Osoblažsko" do Osoblahy v sobotu 2. září. Parní vlaky pak svou letní sezónu uzavřou třetí sobotu (v září jezdí vlaky pouze o sobotách) v měsíci - 16. září.

PŘEHLED TEMATICKÝCH VLAKŮ NA OSOBLAŽSKÉ ÚZKOKOLEJCE

KVĚTEN

 1. 5. - Slavnostní zahájení turistické sezóny na Osoblažsku

ČERVEN

 1. 6. - Pohádkový vlak s Loupežníkem Hotzenplotzem
 2. 6. - Hry bez hranic Mikroregionu Krnovsko v Osoblaze
 3. 6. - Den dráhy Třemešná - Osoblaha

ČERVENEC

 1. 7. - FAJNE LÉTO na úzkokolejce
 2. 7. - IV. Velký lukostřelecký turnaj ve Slezských Rudolticích
 3. 7. - Osoblažské hudební léto v Osoblaze

SRPEN

 1. 8. - Dožínky ve Slezských Rudolticích
 2. 8. - Strašidelný večerní vlak na strašidelný zámek do Slezských Rudoltic

ZÁŘÍ

 1. 9. - Gastrovlak na VI. Gastrofestival "Ochutnej Osoblažsko" v Osoblaze

LISTOPAD

 1. 11. Svatomartinský vlak na Svatomartinské hody v Bohušově

PROSINEC

 1. 12. Mikulášský vlak

 

KROMĚ těchto tematický vlaků jezdí parní vlak v letní sezóně:

- každou sobotu v červnu

- každou sobotu, neděli a svátek v červenci a srpnu

- první tři soboty v září

 

Osoblažská úzkokolejka je dráha s atypickým rozchodem 760 milimetrů nacházející se v Osoblažském výběžku, na úzkokolejce je již od roku 1898 pravidelný osobní provoz. Slezské zemské dráhy zde navíc od roku 2004 provozují turistický parní vlak. Úzkokolejka je zajímavá například svou klikatostí, kdy na 20 kilometrech najdeme úctyhodné 102 oblouky. Trati se tak přezdívá "dráha sta oblouků". Kousek za Třemešnou navíc najdeme další unikum a to nejmenší oblouk v rámci českých veřejných železnic o poloměru pouhých 75 metrů. V roce 2015 bylo navíc svezení parním vlakem certifikováno jako zážitek v rámci projektu JESENÍKY originální produkt®.

Na závěr pouze dodejme, že obecně prospěšná společnost Slezské zemské dráhy získala dotace na provoz a modernizaci od Moravskoslezského kraje, Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a Mikroregionu Krnovsko. Díky své výjimečnosti je také zapojena do projektu stezky industriálních atraktivit TECHNOTRASA a aktivně spolupracuje s Destinačním managementem turistické oblasti Jeseníky v rozvoji cestovního ruchu.

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí.

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.