Kdo se stane novinkou třinácté sezony?

JESENÍKY  12. 04. 2023

Jesenický zvonek byl třináctým v řadě regionálních značek v České republice. Letos jej čeká třináctá sezona. A právě nyní se hledají novinky, tedy noví držitelé ochranné regionální známky JESENÍKY originální produkt® napříč Jeseníky od Malé Moravy až po Osoblažsko. Do 31. května mohou podávat žádosti jak výrobci, tak i provozovatelé a poskytovatelé stravovacích a ubytovacích služeb i originálních zážitků.

Ochrannou známku mohou získat tradiční produkty, které jsou vyráběny v regionu s vysokou mírou duševní či řemeslné práce. Hodnotí se i podíl místních surovin použitých pro vznik výrobků. Výrobcům na druhou stranu přináší značka v rámci regionu konkurenční výhodu, zviditelnění, ale také možnost snáz dosáhnout na dotační příspěvky, například na vybavení výrobny, na nové stroje a podobně. 

„Jde ale především o ucelenou filozofii – sounáležet s regionem a dát najevo, že zde vznikají užitečné, kvalitní, chutné i krásné produkty,“ připomněla za koordinátora MAS Horní Pomoraví Barbora  Haušková. 

Specifickou kategorií je certifikace služeb. Komise složená z odborníků na cestovní ruch a zástupců držitelů značky mnohdy posuzuje, jak moc provozovatel či majitel sounáleží s lokalitou, kde službu poskytuje či jak moc využívá lokálních zdrojů ve své kuchyni. „Je důležité nabídnout hostům atmosféru, aby věděli, že jsou v Jeseníkách a že jde o zajímavou a jedinečnou oblast,“ uvedla koordinátorka s tím, že rozmanitou kategorii představují zážitky. Jde jak o největší turistické cíle, ale i jedinečné lokální aktivity. 

Žádosti si mohou zájemci stáhnout na webu regionalni-znacky.cz/jeseniky, kde se nachází i podmínky pro udělení ochranné známky. 

Aktuálně je označeno jesenickým fialovým zvonkem na devět desítek výrobků, šestnáct služeb a sedmnáct zážitků. Regionální značení v tuzemsku zastřešuje Asociace regionálních značek, z. s., pod kterou v současné době spadá třicet ochranných známek garantujících původ a kvalitu. Veškeré kontakty a informace se nacházejí na webu regionalni-znacky.cz

 

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí.

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova:  Evropa investuje do venkovských oblastí.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje.
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.