V Jeseníkách vznikla regionální značka pro místní produkty

ARZ  10. 09. 2010

Výrobci, kteří podnikají na území Jeseníků, mohou nyní pro své výrobky a produkty žádat o udělení značky JESENÍKY originální produkt®. Ta symbolizuje jedinečnost produktu ve vztahu k tomuto regionu.

img

„Cílem značky je zviditelnit region Jeseníků včetně území CHKO Jeseníky a území chráněné soustavou Natura 2000 a využít jeho socioekonomických výhod. Značka má podpořit místní producenty, kteří v tomto přírodně hodnotném, zdravém území hospodaří šetrně, tradičně a v souladu se zájmy ochrany přírody“, objasňuje smysl značení Lenka Krobotová, zástupkyně MAS Horní Pomoraví, o. p. s. – organizace, která se stala regionálním koordinátorem značky.

Zásady a kritéria pro udělení značky vycházejí z jednotných pravidel, která fungují v dalších dvanácti regionech v rámci Asociace regionálních značek. Na výběru názvu a symbolu značky, kterým se nakonec stal fialový květ zvonku jesenického, se podíleli samotní výrobci z regionu a další místní aktéři, takže značka je opravdu „jejich“.

První zasedání Certifikační komise, která rozhoduje o udělení značky JESENÍKY ORIGINÁLNÍ produkt® , proběhlo dne 7. 9. 2010. Schváleno bylo všech šest podaných žádostí. Právo na užívání značky získává výrobce na dva roky. Po uplynutí této lhůty má možnost zažádat o obnovu certifikátu.

Certifikační komise udělila značku těmto výrobkům:

Ručně zdobené svíce plátovými vosky (Charita Zábřeh) - Pomocí skalpelu se vyřezávají jednotlivé části motivu z plátových vosků, které jsou postupně nanášeny prostřednictvím tepla lidské ruky na základní svíčku.

Lovecké a užitkové nože (Martin Pospíchal) - Kvalitní ruční výroba nožů částečně z místních surovin s pevnou čepelí. Výrobní materiál i zdobení si stanovuje sám zákazník.

Zbraně(Martin Pospíchal) - Ruční výroba zbraní, které dle zákona podléhají registraci, i těch, které nepodléhají (sběratelské apod.). Zbraně jsou vyráběny z kvalitních materiálů, zdobení je prováděno dle přání kupujícího.

Janovy roubenky - hrubá stavba (Janovy roubenky, s. r. o.) - Tradiční výroba roubených domů z přírodních materiálů pocházejících z jesenické oblasti. Stavbou roubenek se snaží o navrácení tradice a malebnosti místním vesničkám.

Ruční výroba a zpracování skla (Petr Slavkovský) - Ručně vyráběné repliky historického skla ve sklárně Jakub jsou zhotovovány podle způsobů zpracování skla ve středověku. Místní sklo je díky výrobnímu postupu specifické svou nazelenalou barvou a drobnými bublinkami.

Staroměstská máslová trubička (Olga Gřundělová, firma Kremo) - Trubičky jsou vyráběny z listového těsta a plněny bílkovým sněhem. Jsou prodávány ve 3 velikostech.

Více informací na www.regionalni-znacky.cz a  www.hornipomoravi.eu.

Značka JESENÍKY originální produkt® vznikla v rámci projektu „Vyrobeno na venkově“, financovaného z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Kraj blanických rytířů, z.s.

Kraj blanických rytířů, z.s.

MAS Voticko, z.s.

MAS Voticko, z.s.

MAS Blaník, z. s.

MAS Blaník, z. s.

Posázaví, o.p.s.

Posázaví, o.p.s.

CHKO Blaník

CHKO Blaník

Revolvingový fond MŽP ČR

Revolvingový fond MŽP ČR

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.