Čtyři školní exkurze putovaly po Kraji Pernštejnů

KRAJ PERNŠTEJNŮ  26. 11. 2018

V říjnu se podařil nebývalý počin, neboť MAS Region Kunětické hory ve spolupráci se spolkem Pardubicko - Perníkové srdce Čech uspořádaly 4 školní exkurze, při nichž 54 dětí v doprovodu svých učitelů poodkrylo pokličku tajemství výroby perníku, zmrzliny a mléčných výrobků.

img

V rámci spolupráce Kraje Pernštejnů se žáci ze 4 vybraných škol z území MAS Region Kunětické hory, MAS Bohdanečsko, MAS Holicko a města Pardubic vypravili ke třem regionálním výrobcům, kteří pro ně připravili bohatý program, při kterém se děti seznamovaly s tím, jak výrobci pracují a jak vznikají jejich vyhlášené pochoutky.

Prvním z výrobců, kteří exkurze hostili, byl pan Janoš. No uznejte, je pro Pardubicko něco typičtějšího než perník? Tuto výrobnu nebylo tudíž možné opomenout. U Janošů byl pro děti připraven výklad o historii perníku a původu perníkářství na Pardubicku vůbec. Aby děti nezahálely, mohly si také samy ozdobit svůj perníček, který si odnesly domů, anebo rovnou na místě snědly.

Další kroky směřovaly do Spojilu na farmu Apolenka, kde byl pro drobotinu připraven environmentální program spojený s výkladem o výrobě mléčných pochoutek z místní farmy, kterými jsou jogurty, tvaroh a sýry. Děti měly také možnost vše řádně ochutnat. Nicméně největší zážitek měli návštěvníci rozhodně z místních zvířátek, kterými nebyly pouze krávy, ale také koně, oslíci nebo třeba i exotické lamy.

Potřetí přibrzdil autobus na své pouti v Kuněticích nedaleko kostela, kde se nachází výrobna Kunětické zmrzky paní Pavlisové. Zde se exkurzanti dozvídali, jak se vyrábí zmrzka z pravého ovoce, co je to sorbet a jak rozeznat kvalitní zmrzlinu od nekvalitní. Děti si i tady vyzkoušely zmrzlinářské řemeslo. Samy si vyrobily banánové, hruškové nebo i jablečné nanuky s čokoládovou polevou.

Na konci dne dostal každý účastník speciální diplom s křížovkou a pohádkovým vyprávěním, aby se z něj stal pravý objevitel Kraje Pernštejnů. Děti si odnesly mnoho pěkných zážitků, nejen těch chuťových, a dozvěděly se zajímavé informace. Jsme rádi, že se podobné akce daří organizovat a že se u nás v regionu najdou lidé, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas a nadšení dětem.

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Partneři

Místní koordinátor

Místní koordinátor

Místní koordinátor

Místní koordinátor

Partner

Partner

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

KRAJ PERNŠTEJNŮ regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.