Exkurze Krajem Pernštejnů 2023

KRAJ PERNŠTEJNŮ  19. 09. 2023

Ochutnávky, nové kontakty, milé úsměvy, krásné počasí a skvělá atmosféra...to vše provázelo první exkurzi s názvem „Inspirativní projekty Programu rozvoje venkova 2014–2020 v KRAJI PERNŠTEJNŮ“, která se konala 13. září 2023.

img

Jednodenní seminář s exkurzí byl zaměřen na výměnu zkušeností a sdílení příkladů dobré praxe v oblasti čerpání dotací z Programu rozvoje venkova 2014–2020 (PRV). Exkurze se zúčastnili držitelé regionální značky „KRAJ PERNŠTEJNŮ“, zástupci místních samospráv, místních akčních skupin i podnikatelské sféry. V rámci nadupaného programu navštívilo více než 40 účastníků několik úspěšných žadatelů programu PRV, zejména těch, registrovaných pod regionální producentskou značkou "KRAJ PERNŠTEJNŮ" na rozmezí Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Dopolední program jsme zahájili na bylinkovém Statku Junek v obci Křičeň, kde nás kromě úžasné rodiny paní Junkové přivítala i všude se linoucí vůně meduňky. V rodinné tradici světa bylinek pokračují i děti majitelky, které nám představily novou řadu bylinných produktů. V blízkých Dolanech nám zázemí poskytl Statek Dolany, kde pořádají kouzelné svatby ve vesnickém stylu.  My jsme však prostory venkovské stodoly využili pro konání vzdělávacího semináře „Marketing produktů KRAJE PERNŠTEJNŮ – propagace místních produktů a producentů z území“ se zkušenou lektorkou Terezou Faltejskovou. V prezentaci nazvané „Jak na sociální sítě“ nám přiblížila svět Facebooku, Instagramu i Linkedinu z profesionálního pohledu marketingového specialisty a přinesla tak užitečné informace nejen producentům Kraje Pernštejnů.

 

V odpolední části programu jsme se dozvěděli aktuality z PRV od zástupců místních akčních skupin. Za MAS Holicko o.p.s. představila novinky Ing. Michaela Kovářová, za MAS Region Kunětické hory, z.s. Ing. Kristýna Holečková a za MAS Bohdanečsko z.s.  Ing. Daniela Dvořáková. Poté jsme se již přesunuli k dalšímu držiteli regionální značky Kraj Pernštejnů – společnosti Jedlé houby v obci Dolany. Rodina pana Václavíka pěstující různé druhy hub, včetně zázračného reishi, shiitake či lesklokorky lesklé, nás provedla po své provozovně a ukázala výstupy z projektů PRV, např. novou technologii na výrobu substrátu. Autobus nás poté dopravil do Podůlšan, předposlední zastávky naší exkurze. Zde jsme se prošli švestkovými sady paní Ing. Šárky Kučerové, která je převzala po svém dědečkovi. Své „Švestky z Podůlšan“ prodává neobvykle i v samoobslužném stánku před svým statkem, na kterém chová i exotické pštrosy nebo pávy. „Všechny nositele značky Kraje Pernštejnů spojuje jedna věc, svoji práci dělají se zápalem a hlavně srdcem“ uzavírá Mgr. Bc. Michaela Kaplavková, koordinátor regionální značky Kraj Pernštejnů.

Naše exkurze byla poté zakončena již mimo územní hranici regionu Kraj Pernštejnů-prohlídkou Pivovaru Beránek v obci Stěžery, národní kulturní památky z 18. století, která prošla pod dohledem památkářů citlivou rekonstrukcí ze špejcharu na pivovar s restaurací. V rámci prohlídky nám byly představeny výstupy z projektu PRV, např. plničky plastových nebo skleněných lahví a nerezové tanky.

 

Díky této celodenní exkurzi a zhlédnutým příkladům dobré praxe tak mohli účastníci získat inspiraci pro využití možností získání finanční podpory z evropských zdrojů prostřednictvím Strategického plánu Společné zemědělské politiky na období 2023–2027 (SP SZP).

Na závěr nám dovolte ještě vyslovit poděkování všem zúčastněným i navštíveným podnikům. Za finanční podporu akce pak patří velký dík Celostátní síti pro venkov.

 

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Partneři

Místní koordinátor

Místní koordinátor

Místní koordinátor

Místní koordinátor

Partner

Partner

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

KRAJ PERNŠTEJNŮ regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.