Rautis-perličkové vánoční ozdoby

KRKONOŠE  01. 12. 2019

Foukání skleněných perlí a výroby perličkových vánočních ozdob, které má v Poniklé tradici už od roku 1902.

img

Rodinná manufaktura Rautis z Poniklé v Krkonoších je místem, kde se můžete seznámit s historií a současností perlařského řemesla. Nabízí veřejnosti exkurze do výrob, prodej ozdob a při návštěvě firemní prodejny si můžete vyzkoušet svoji zručnost v kreativní dílně. Jedinečnost perlařského řemesla byla oceněna zápisy na prestižní seznamy nehmotného kulturního dědictví Libereckého kraje, České republiky a v roce 2017 nominací ma seznam UNESCO. Rautis je držitelem regionální značky Krkonoše originální produkt a členem nové sklářské značky Křišťálového údolí.

První dílny na foukané perličky vznialy v Krkonoších ve druhé polovině 19.století a perlařinou se často živily celé rodiny. Otec nebo dědeček foukali a stříbřili perle, babička je rozřezala na jednotlivé kousky, matka a děti je navlékaly a sestavovaly. I v dnešní době se zachovává faktorský způsob práce, kdy brigádnice po domácnostech pomáhají s foukáním, řezáním a montováním ozdob. Žáci ve školách se s tímto tradičním řemeslem mohou seznámit prostřednictvím hobby setů do škol a vyrobit si tak vlastní hvězdu, andělíčka nebo letadlo. Výroba ozdob může také posloužit jako antistresová terapie v dnešním přetechnizovaném světě. Sklářské řemeslo v Krkonoších má svou historii spojenou se životem a pracív odloučených horských vískách a může být inspirací pro mladou generaci.

Kdybyste se chtěli dozvědět více o současných trendech vánočních ozdob, pak neváhejte a zpříjemněte si vánoční atmosféru v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Od 21.11.2019 do 16.2.2020 zde probíhá výstava s názvem Současné české vánoční ozdoby, kde jsou poprvé k vidění též unikáty a kolekce vytvořené přímo pro tuto akci od sklářských firem jako je právě Rautis, Glassor či Ornex.

Reportáž z vernisáže:

http://www.rtmplus.cz/video/6284/v-jablonci-n-n-jsou-k-videni-unikatni-vanocni-ozdoby.html

 

 

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Královéhradeckého kraje

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Královéhradeckého kraje

Liberecký kraj sobě podporuje regionální producenty

Liberecký kraj sobě podporuje regionální producenty

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Libereckého kraje

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Libereckého kraje

KRKONOŠE originální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.