Řemeslo má zlaté dno a Mistr ručičky

KRKONOŠE  26. 07. 2021

Znáte ve svém okolí mistra svého řemesla? Šikovné ruce, které dokáží cokoliv vytvořit dle předlohy nebo podle své fantazie? My Vám dnes představíme Mistra Českomoravského cechu uměleckých dráteníků, který byl v červenci 2021 oceněn titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje. Ladislav Šlechta žije dlouhá léta v Harrachově, kde vyrábí osobitým stylem technikou smyček rukodělné drátěné výrobky od malých pavouků až po metrového Rýbrcoula. Jeho láska k drátěnému řemeslu začala v roce 2001, kdy ho kamarádka přihlásila na Desatero řemesel do Poniklé. Desatero řemesel jsou týdenní tvůrčí kurzy probíhají pod vedením zkušených lektorů ze VSUŘ v Praze v Krkonošském muzeu řemesel u paní Pičmanové. V muzeu můžete shlédnout i stálou expozici dráteníka Ladislava Šlechty.

img

Ladislav Šlechta patří i mezi první držitele regionální značky Krkonoše originální produkt®, která se uděluje v turistickém regionu Krkonoš od roku 2005. Je udělována regionálním výrobkům, které prošly přísným procesem certifikace, jsou šetrné k životnímu prostředí (chráněné území NATURA 2000) a jsou jedinečné ve vztahu ke Krkonošům - vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin, výjimečné svou vysokou kvalitou.  Mezi nejznámější díla pana Ladislava patří Ceny ředitele Správy KRNAP drátěné plastiky Rýbrcoula na dřevěném podstavci, Hořec či nově Krakonoš. Smyslem tohoto ocenění je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenají či znamenali přínos pro Krkonoše. Ocenění zástupci převzali z rukou ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische ceny v podobě Krakonoše. Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše tak, jak je známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který musí být pro potřeby pletení tvárný a měkký. Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin.

Místní akční skupina Krkonoše (MAS Krkonoše) je koordinátorem regionální značky a nominovala pana Šlechtu na ocenění Mistra tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje. Ocenění uděluje Muzeum Českého ráje ve spolupráci s Libereckým krajem.  Jde o formu veřejného uznání a podpory těm, kdo se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentovat a předat je dalším generacím. Titul může být udělen pouze občanům České republiky s trvalým pobytem na území Libereckého kraje a výrobcům činným v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou zásadním způsobem ohroženy, či jim přímo hrozí zánik.

 

Kontakt na Ladislava Šlechtu:

www.dratenik.vyrobce.cz

www.facebook.com/ladislav.slechta.7?lst=1768620572%3A100000965315254%3A1518358945

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Královéhradeckého kraje

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Královéhradeckého kraje

Liberecký kraj sobě podporuje regionální producenty

Liberecký kraj sobě podporuje regionální producenty

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Libereckého kraje

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Libereckého kraje

KRKONOŠE originální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.