Výrobky z ovčí vlny, které se rodí na horských loukách

KRKONOŠE  10. 01. 2022

Velkou část Krkonošského národního parku zastávají horské smilkové louky, které jsou jedinečné z pohledu světového a celá oblast Krkonoš je součástí chráněného území NATURA 2000. Horalové, kteří zde žijí, obhospodařují s láskou louky a chovají na nich ovce, skot či kozy. Dobře se doplňují hlavně ovce a skot, kdy skot sežere méně chutné druhy a ovce zase „mastná“ místa a dřeviny. Ovce také přednostně vypásají výše položené části svahů a pro skot zůstane píce na úpatí.

img

A tak jako za starých časů lze z ovce využít vše. Jana Váchová zpracovává převážně vlnu z vlastních Walliserských oveček, ale spřádá i pro sousedy, například vlnu z lamy, psí srst ze Samojeda nebo z jiných druhů ovcí. Proces výroby je náročný a jedná se především o ruční práci. Od ostříhání ovce až po konečné klubíčko příze. Paní Jana během roku vytvoří 100-150 háčkovaných, pletených či plstěných výrobků. Prodává pro kreativce a milovníky přírodních materiálů i samotná klubka vlny.
Vlněné výrobky se liší od ostatních nejen svou originalitou, ale hlavně termoregulačními vlastnostmi. Vlna je velmi trvanlivý a odolný materiál. Pokud se o vlněné oblečení dobře staráte, vydrží vám roky. Dobře zpracovaná vlna je velmi hebká na omak a budete se v ní cítit luxusně. Vlna má také velmi dobré savé vlastnosti, je elastická, pohodlná a dobře se z ní odstraňují nečistoty. Vlna je přirozeně nehořlavá, na rozdíl od akrylu, který se často používá při výrobě oblečení.

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Královéhradeckého kraje

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Královéhradeckého kraje

Liberecký kraj sobě podporuje regionální producenty

Liberecký kraj sobě podporuje regionální producenty

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Libereckého kraje

Aktualizace webových stránek je spolufinancována z rozpočtu Libereckého kraje

KRKONOŠE originální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.