Bílinská kyselka – nápoj královských tabulí

KRUŠNOHOŘÍ  18. 05. 2018

Příběh světoznámých léčebných pramenů z Ústeckého kraje, které prosluly svými blahodárnými účinky na lidské zdraví a po právu sbírají mezinárodní ocenění.

img

Hesla Bílinská kyselka a Zaječická hořká voda najdeme už v prvních britských encyklopediích, kde se u nich uvádí, že jsou známé po celém civilizovaném světě. Bílinská, oceněná Grand Prix na světové výstavě v Paříži jako nejlepší přírodní dietetický nápoj, šířila slávu města Teplice po celé Evropě. Zaječická jako nejčistší zdroj epsomské (sedlecké) soli na světě, stojí za novodobým rozkvětem teplických lázní a jejich atraktivitou pro evropskou šlechtu. (Byla např. podstatou detoxikační kúry F. Hoffmanna od roku 1725.) Dosud jsou v zahraničí žádané, ale Češi, kteří přijdou na exkurzi do stáčírny, hledí v úžasu na slavnou minulost a nechápou, jak je možné, že to dříve nevěděli.

Je to především díky minulosti našeho kraje, který si nárokoval národ český i německý. Odsunem německého obyvatelstva došlo k přerušení předávání občanské hrdosti z generace na generaci. V poválečném socialistickém režimu bylo na lázeňství pohlíženo jako na něco překonaného a kapitalistického. Nebylo žádoucí, aby občané věděli o minulé slávě českých lázeňských pramenů na západě (14 milionů lahví roční export v roce 1912). Nebylo žádoucí, aby socialistický občan věděl o důležitosti české šlechty, našeho jediného českého knížecího rodu Lobkoviců.

Dva úhly pohledu, ale jen jeden dává šanci

Do dnešních dnů se nám tedy zachovaly dva úhly pohledu na lázeňství našeho kraje. Ten světový před první válkou, a ten socialistický, kdy vše existovalo ze setrvačnosti. Pouze ten světový je klíčem k rozvoji našeho kraje a jeho prosperity.

Nutno říci, že pro zahraniční turisty, kteří by ochotně přivezli své peníze do našeho kraje právě kvůli našemu lázeňství, není pohled minulého režimu vůbec důležitý. Vůbec o něm neví a nezajímá je. Chtějí jen na vlastní kůži zažít omamnou historii počátků evropské balneologie a ochutnat chuť kraje skvělých léčivých pramenů přímo v lázních Bílina a Teplice.

Proto se naše ředitelství zřídel se hrdě hlásí k odkazu Lobkovické knížecí stáčírny léčivých vod v Bílině. Jsme tým Severočechů, kteří svůj profesní život zasvětili práci na uchování a dalším rozvoji hodnotných a vzácných lázeňských pramenů. Staráme se o to, aby tyto poklady české země přinášely radost a prospěch co největšímu počtu lidí. Jsme česká firma a ve své činnosti se řídíme pravidlem spolupracovat s českými firmami a podporovat tak české výrobce.

Stáčíme pravé a původní lázeňské prameny, nejsou to tedy pouze slavná jména na balení obyčejných vod. Zavazujeme se vykonávat tuto práci podle svého nejlepšího svědomí. Staráme se o své budovy a věnujeme pozornost také kulturnímu odkazu, abychom z lázeňského prostředí udělali důstojný stánek kulturnosti a odpočinku.

Více na www.pitnekury.cz

         

KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt®

Krajina, do jejíž divukrásné tváře se nesmazatelně zapsali lidé, když zde v honbě za poklady z hlubin země zanechali hluboké jizvy. Ty pomůže zacelit čas a především práce zemědělců, sadařů a vinařů, řemeslníků a umělců, kteří znovu probouzejí a dotvářejí krásu a rozmanitost Krušnohoří.

Více na www.branadocech.cz

KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.