Mák z Moravské brány

produkt

Dodává: Hranicko a.s.

Obec: Střítež nad Ludinou

Region: MORAVSKÁ BRÁNA

logo

Mák na Hranicku je pěstován jako surovina čistá, 100% bez příměsí. Mák Akciové společnosti Hranicko je bohatým zdrojem vápníku, kyselin palmitové, stearové a linolové. Mák obsahuje vápníku dvanáctkrát více než mléko a třikrát více než sýry. Mák je používán především v cukrářství, pekařství (koláče, makové buchty a různé pečivo) nebo k přípravě jídel. Je pěstován na pozemcích Moravské brány. Jedno balení má hmotnost 500 g.

Mák se v naší oblasti začal pěstovat v 19. století, lidstvo jej však zná a pěstuje již od doby Mezopotánie. Ve společnosti Hranicko a.s. se mák pěstuje od 90. let Společnost Hranicko a.s. byla založena v roce 1998. V roce 2000 převzala podnikatelskou činnost od Zemědělského družstva Střítež nad Ludinou, jehož historie se datuje do 60 let, kdy se zde, již mák setý u nás pěstoval. Naše společnost Provozuje rostlinnou výrobu se zaměřením na obiloviny, olejniny – mák řepka, cukrovku, trávy na semeno, pícniny. Dále naše společnost provozuje živočišnou výrobu s chovem skotu na produkci mléka. K samotnému pěstování máku v naší oblasti je potřeba připomenout, že samotná plodina máku je zařazena ve světovém měřítku mezi komodity, které mohou pěstovat pouze vyhrazené státy pro svoji specifiku, co se týká obsahu opiátů a naše ČR patří ve světě k nejvýznamnějším legálním pěstitelům. Na našich polích jsme vždy osévali české odrůdy, které byly, jsou a budou vždy používány k potravinářským účelům. Díky výše uvedeným skutečnostem platí v ČR povinnost hlásit pěstování máku na příslušných úřadech, což naše společnost samozřejmě dělá. Spotřeba a používání vypěstovaného máku je především ve slovanských zemích, a naopak v západních zemích je poptávka nízká díky mylným předpokladům, že může obsahovat návykové látky. Pěstování máku v naší oblasti má hned několik pozitiv. Je dobrou plodinou pro půdu v naší oblasti, je dobrou předplodinou díky vysokému obsahu látek obsažených v rostlině a jejím kořenovém systému a v neposlední řadě obsahuje semeno máku velké množství vápníku, železa a zinku, olej obsažený v makovém semeni obsahuje nejvíce kyseliny linolové ze všech u nás pěstovaných plodin.

Kontakt na výrobce:

Hranicko a.s.

Střítež nad Ludinou 281
753 63 Střítež nad Ludinou
tel.: +420774 866 922

https://www.hranicko-agrochovas.cz/

Roman Hornik

jednatel
telefon: +420 774 866 922

Prodejní místa:

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj

MORAVSKÁ BRÁNA regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.