Regionální produkty
Každý region v České republice má svůj vlastní neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi jeho obyvatel. Také výrobky a produkty pocházející z určité oblasti nesou část tohoto charakteru – je do nich vložena práce tamních řemeslníků a zemědělců i část jejich duše. Návštěvníkům pak nabízí specifickou pohostinnost a neopakovatelné zážitky.
Realizujeme projekt CENTRAL MOUNTAINS podpořený v programu INTERREG CENTRAL EUROPE
.
Od dubna 2023 je Asociace regionálních značek jedním z 11 partnerů tříletého mezinárodního projektu, jehož cílem je zlepšení spolupráce mezi horskými regiony v Evropě.
Projekt byl podpořen ve 2. výzvě programu INTERREG CENTRAL EUROPE a jeho celkový rozpočet dosahuje 2,33 milionu eur.
Alpy a Karpaty i Sudety představují významné přírodními celky, které spojují mnoho středoevropských zemí. Současná přeshraniční spolupráce bohužel v horských oblastech často postrádá společnou vizi. Aby se to změnilo, projekt Central Mountains chce připravit společnou strategii a regionální akční plány, které přispějí k vytvoření přeshraničních funkčních oblastí.
Zatímco v Alpách již spolupráce funguje desítky let a v Karpatech je připraven systém přeshraničních organizací - euroregion Karpaty, Karpatské nadace, Karpatská úmluva - sudetské hory (v geomorfologickém smyslu, tj. na česko-polské hranici) na společný přístup teprve čekají.
Hlavní milníky projektu
- Vytvoření 4 akčních plánů:
- Akční plán udržitelného turismu v Karpatech
- Akční plán pro budoucí Alpské perly
- Akční plán pro zapojení obyvatel Karpat do rozhodovacích procesů
- Akční plán pro spolupráci soukromého a veřejného sektoru v Sudetech při zprostředkování regionálních produktů a turistických služeb
- Posílení přeshraniční spolupráce v horských oblastech - 6 pilotních aktivit:
- ARZ (a polský partner - Fundacja Ochrony Krajobrazu) - společné značení v přeshraniční oblasti a posílení spolupráce mezi venkovskými podnikateli a regionálními výrobci - certifikace, společné akce, propagace regionální produkce a spolupráce
- Studijní návštěvy (Česko, Maďarsko, Rakousko) - výměna zkušeností z pilotních aktivit
- Společná řešení a posílení regionů:
- Workshopy pro podnikatele (organizátor polský partner)
- Road show s prezentací výstupů projektu
Studijní cesta do Krkonoš
Úvodní setkání projektových partnerů
Ve dnech 23. a 24. 5. 2023 proběhlo v polském Řešově a přilehlé části Karpat (Bieščady) úvodní setkání všech projektových partnerů. Za Asociaci regionálních značek se účastnila Kateřina Čadilová a Leszek Richter.
Při setkání byla nastavena spolupráce mezi partnery a vysvětleny monitorovací a kontrolní mechanismy. Součástí setkání byla i návštěva turistické oblasti kolem Solinského přehradního jezera v pohoří Bieščady, a revitalizovaného bývalého kláštera v Zagoři.
Další projektové aktivity:
- Studijní cesta projektových partnerů do Krkonoš
- Setkání zapojených subjektů projektu v české části Sudet
Web projektu: