Realizujeme projekt CENTRAL MOUNTAINS podpořený v programu INTERREG CENTRAL EUROPE

.

img

Od dubna 2023 je Asociace regionálních značek jedním z 11 partnerů tříletého mezinárodního projektu, jehož cílem je zlepšení spolupráce mezi horskými regiony v Evropě.

Projekt byl podpořen ve 2. výzvě programu INTERREG CENTRAL EUROPE a jeho celkový rozpočet dosahuje 2,33 milionu eur.

Alpy a Karpaty i Sudety představují významné přírodními celky, které spojují mnoho středoevropských zemí. Současná přeshraniční spolupráce bohužel v horských oblastech často postrádá společnou vizi. Aby se to změnilo, projekt Central Mountains chce připravit společnou strategii a regionální akční plány, které přispějí k vytvoření přeshraničních funkčních oblastí.

Zatímco v Alpách již spolupráce funguje desítky let a v Karpatech je připraven systém přeshraničních organizací - euroregion Karpaty, Karpatské nadace, Karpatská úmluva - sudetské hory (v geomorfologickém smyslu, tj. na česko-polské hranici) na společný přístup teprve čekají. 

Hlavní milníky projektu

 • Vytvoření 4 akčních plánů:
  • Akční plán udržitelného turismu v Karpatech
  • Akční plán pro budoucí Alpské perly
  • Akční plán pro zapojení obyvatel Karpat do rozhodovacích procesů
  • Akční plán pro spolupráci soukromého a veřejného sektoru v Sudetech při zprostředkování regionálních produktů a turistických služeb
 • Posílení přeshraniční spolupráce v horských oblastech - 6 pilotních aktivit:
  • ARZ (a polský partner - Fundacja Ochrony Krajobrazu) - společné značení v přeshraniční oblasti a posílení spolupráce mezi venkovskými podnikateli a regionálními výrobci - certifikace, společné akce, propagace regionální produkce a spolupráce
  • Studijní návštěvy (Česko, Maďarsko, Rakousko) - výměna zkušeností z pilotních aktivit
 • Společná řešení a posílení regionů:
  • Workshopy pro podnikatele (organizátor polský partner)
  • Road show s prezentací výstupů projektu

Studijní cesta do Krkonoš

21 a 22. 11. jsme v Krkonoších hostili studijní cestu partnerů projektu Central Mountains. K jednání jsme využili jedinečný barokní sál v Ekocentrum DOTEK, potom jsme pokračovali na návštěvu do Pivovar Trautenberk, kde jsme se dozvěděli vše nejen o místním vynikajícím pivu, ale také o Krkonošská pivní stezka a program návštěv završili debatou se starostou obce Malá Úpa v Galerii Celnice a návštěvou dílny Nadechni se.
Večer si všichni účasníci mohli vyrobit vlastní perličkovou vánoční ozdobu na workshopu Rautis - Přátelé perličkových ozdob a druhý den nás čekala prohlídka Farmy roku 2022 Asociace soukromého zemědělství ČR, Farma Basařovi a jejich unikátní prodejny Farmářský Dům - Vrchlabí. Jak vypadá začátek v Krkonoších zimy jsme viděli na Stezka korunami stromů Krkonoše a rozloučili se vynikající kávou a zákuskem v VOLKAFE&Kafírna Trutnov.
Moc děkujeme Krkonoše Originální Produkt za spoluhostitelství a všechny skvělé držitele značky, a společně se těšíme na další aktivity projektu, zejména přípravu akčního plánu na následující dva roky.
 

Úvodní setkání projektových partnerů

Ve dnech 23. a 24. 5. 2023 proběhlo v polském Řešově a přilehlé části Karpat (Bieščady) úvodní setkání všech projektových partnerů. Za Asociaci regionálních značek se účastnila Kateřina Čadilová a Leszek Richter. 
Při setkání byla nastavena spolupráce mezi partnery a vysvětleny monitorovací a kontrolní mechanismy. Součástí setkání byla i návštěva turistické oblasti kolem Solinského přehradního jezera v pohoří Bieščady, a revitalizovaného bývalého kláštera v Zagoři.

Další projektové aktivity:

Web projektu:

https://www.interreg-central.eu/projects/central-mountains/

Vyberte si region

mapa regionů

Kam dál

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Smartemailing

Smartemailing
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.