Poctivé výrobky z Orlických hor a Podorlicka mají regionální značku

ORLICKÉ HORY  11. 06. 2012

Osm nových certifikátů „ORLICKÉ HORY originální produkt®“ ve čtvrtek žadatelům udělila certifikační komise ve Valu u Dobrušky. Značka má výrobcům pomáhat především při odbytu jejich produktů a zároveň zviditelnit region a přilákat do něj další návštěvníky.

img

„Značka zákazníkovi garantuje skutečný původ výrobků v Orlických horách a Podorlicku. Původ však není jedinou podmínkou pro její udělení. Certifikované výrobky musí být dostatečně kvalitní, šetrné vůči životnímu prostředí a jedinečné ve vztahu k Orlickým horám. Ať už tradicí či tradiční technologií, ruční výrobou nebo výrobou z místních surovin nebo musí být něčím výjimečné,“ říká předseda Místní akční skupiny POHODA venkova a koordinátor značení v Orlických horách Luboš Řehák.

Mezi nově certifikovanými výrobky jsou filtrovaná i nefiltrovaná piva dvanáctistupňový Rampušák a Dobrušská jedenáctka ze Staročeského pivovárku v Dobrušce. Piva si udělení certifikátu zasloužila například díky tradici. Dobrušským měšťanům totiž právo várečné udělil už roku 1320 tehdejší majitel města šlechtic Mutina. Body navíc získala dobrušská piva i za místní názvy. Rampušák je vládcem Orlických hor a název jedenáctky zase odkazuje na město, kde se vaří. „U Dobrušské jedenáctky jsme se přiklonili k patriotismu, proto je i na etiketě motiv města s radniční věží,“ vysvětluje majitel pivovárku Milan Vedra. Dobrušská piva splňují především kritérium kvality, o které svědčí získaná ocenění na několika republikových soutěžích. Vše je dáno tradičními recepty, výrobními postupy a technologiemi. Dále získal Staročeský pivovárek regionální značku pro světlý český slad. Ten v Dobrušce připravují v zachovalé původní klasické sladovně, kterých je už v republice v provozu jenom několik. Slad pivovar zpracovává na výrobu piva a sladových výtažků, ale také jej prodává řadě minipivovarů, třeba do Rychnova nad Kněžnou, Bělče nad Orlicí či Velkého Meziříčí a dalších. Členové certifikační komise ocenili, že k jeho výrobě jsou požívány místní suroviny, a to jarní dvouřadý ječmen od Podorlického zemědělského družstva Ohnišov.

S ohledem na vyhlášenou tradici, ruční práci a um získaly certifikát „ORLICKÉ HORY originální produkt®“ také ručně paličkované krajky, autorská tvorba učitelek, z Krajkářské školy ve Vamberku. Nově mají certifikát židle a stoly vyráběné firmou Kaplan nábytek v Orličkách, která si sama navrhuje jejich podobu. „Když jsme na výstavách, tak nám zákazníci nechtějí věřit, že naše výrobky jsou výrobky z České republiky,“ objasňuje Dana Kaplanová důvody, které firmu vedly k zájmu o značku. Hned dva certifikáty získaly potravinářské produkty Petra Sokola z Rampuše, který tam na farmě spolu s rodinou vyrábí masné výrobky paštiku, klobásy a salámy, a také čerstvé sýry. Certifikát získaly i dřevěné hrábě a násady na kosy, sekyrky či lopaty od Zbyňka Nožky z Jamného nad Orlicí a včelí produkty jako med a svíčky od Jiřího Moravce z Brocné.

Certifikační komise udělila práva k užívání značky „ORLICKÉ HORY originální produkt®“ po dobu dvou let od data vystavení. Výrobky teď ponesou symbol znázorňující orlici, která odkazuje na název hor i na přírodní bohatství regionu. Značení domácích výrobků funguje v oblasti Orlických hor a Podorlicka už od roku 2007. Značku uděluje řemeslným výrobkům, zemědělským, přírodním a potravinářským produktům po splnění všech kritérií nezávislá certifikační komise, složená z místních výrobců a dalších zástupců regionu. Koordinátorem značení v Orlických horách a Podorlicku je Místní akční skupina POHODA venkova.

Značka má podpořit místní producenty jakými jsou zemědělci, živnostníci, malé a střední firmy, kteří v území působí. Dalším cílem značky je přispět k udržitelnému cestovnímu ruchu. Značení místních výrobků je i jednou z možností, jak spojit ochranu přírody s hospodařením člověka. „Značka usnadní orientaci zákazníkům, a to jak turistům, kteří si chtějí odvézt skutečně pravý suvenýr z Orlických hor, tak místním obyvatelům, kteří chtějí nákupem podpořit především své místní výrobce. Značení pomůže zamezit výrobcům mimo region ve zneužívání názvů a symbolů spojených s Orlickými horami,“ dodává Luboš Řehák.

Značku už nesou například jablka z Ovocných sadů Synkov, Ličenský chléb z Pekárny Lično, ryby z Kolowratského rybářství v Opočně, dřevěné hračky Karla Jirsy z Pohoří, výrobky chráněný dílen Kopeček z Bartošovic v Orlických horách, piva z Městského podorlického pivovaru v Rychnově nad Kněžnou či masné výrobky od společností MASOEKO z Letohradu a ZOPOS Přestavlky. Certifikát „ORLICKÉ HORY originální produkt®“ mají i takové tradiční řemeslné výrobky, jakými jsou dřevěné štípané šindele od společnosti ŽIVA zemědělská obchodní z Klášterce nad Orlicí a cihlové klenuté stropy od společnosti Josefa Šefla z Hraštice u Skuhrova nad Bělou.

Nově certifikované výrobky:

  • Dobrušská piva (Rampušák, Dobrušská jedenáctka) – Staročeský pivovárek, Dobruška
  • Český slad, světlý – Staročeský pivovárek, Dobruška
  • Výrobky KAPLAN DESIGN (soubor židlí a stolů) - Kaplan nábytek s.r.o., Orličky
  • Paštika, salám a klobása z Rampuše – Petr Sokol, Rampuše
  • Čerstvé sýry z Rampuše – Petr Sokol, Rampuše
  • Dřevěné hrábě a násady - Zbyněk Nožka, Jamné nad Orlicí
  • Vamberecké ručně paličkované krajky (autorská tvorba učitelek) – Krajkářská škola Vamberk
  • Včelí produkty z Brocné – Jiří Moravec

 

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Financováno z Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje

Financováno z Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje

ORLICKÉ HORY originální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.