O regionu

img

O Orlických horách a Podorlicku

Značení místních výrobků se provádí v regionu Orlické hory a Podorlicko, tedy na území působnosti čtyř Místních akčních skupin (MAS POHODA venkova, MAS Sdružení SPLAV, MAS ORLICKO a MAS NAD ORLICÍ), které zahrnuje i větší města jako Žamberk, Rychnov nad Kněžnou, Dobruška či Nové Město nad Metují. Jádrem regionu je CHKO Orlické hory.

CHKO Orlické hory
www.orlickehory.ochranaprirody.cz
Chráněná krajinná oblast Orlické hory se nachází ve východních Čechách při hranicích ČR s Polskem. Byla vyhlášena již v roce 1969 a v současnosti se rozkládá na 20 400 hektarech. Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná (1115 m n. m.). Hřeben Orlických hor a malebné podhůří tvoří pozoruhodně zachovalý krajinný celek. Pro Orlické hory jsou typická hluboká a strmá údolí řek a říček. Nejznámější je Divoká Orlice, která protéká Orlickohorskou brázdou. Vytváří zde Zemskou bránu, hlubokou soutěsku s obnaženými rulovými skalisky, které jsou vysoké až 40 metrů. Tato jedinečná přírodní scenérie je vyhlášena přírodní rezervací. Prameniště řek na svazích hlavního hřebene dnes představují ostrůvky nejzachovalejších přírodních biotopů, které sestupují z hor do podhůří lesnatými údolími. Osobitá krása této oblasti je dotvářena zachovalou lidovou architekturou.

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Financováno z Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje

Financováno z Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje

ORLICKÉ HORY originální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.