100 let tradice vánočních ozdob Václava Bergera

PODKRKONOŠÍ  02. 06. 2016

Ve Dvoře Králové sídlí rodinná firma, která vyrábí vánoční ozdoby jejichž tradice sahá až na začátek 20. století. Na začátku všeho stál prapradědeček současných majitelů Václav Berger.

img

Historie podnikání Václava Bergera z Bílé Třemešné se datuje z počátku minulého století. V této době působil Berger jako zprostředkovatel, kupoval skleněné polotvary a zadával je domácím dělníkům ke zpracování, výrobky naopak doručoval obchodníkům. Díky obrovské vytrvalosti překonal krizi v roce 1908, kdy se na trhu objevily levnější výrobky z Japonska, a nevzdal se ani během první světové války, kdy byl ve svých 44 letech nucen narukovat. Podnik tehdy řídil na dálku pomocí válečných dopisů, které zasílal domů rodině.

 

Některé se zachovaly dodnes:

Milá manželko a děti! 29/11 1917

S pozdravem srdečným zděluji Ti dále, že firmy Louis Miller Ph.Sonh Lauscha, Josef Műller a Kilian Műller upomínej rekomando, aby zaplatili celé moje pohledávky do 8 dnů nejdéle, jinak že bych byl nucen vymahati záležitost onu právní cestou. Dělníci pozdravuji aby hleděli co možná mně nejvíce zboží dodati. Když toho bude mítí některé hodně, tak když se mu dá něco na přilepšenou, tak můžeš něco případně 2 haléře na tisíci mu dáti více. Jinak musíš dělati jak sama uznáš nejlépe, odtud to je vzdálené.

 

Zdraví a líbá Vás všechny na šťastnou shledanou

otec Berger

 

Foukaným vánočním ozdobám se začal věnovat na počátku třicátých let. Do podniku také zapojil dva ze svých synů. Jeden z nich, Josef, absolvoval brněnskou techniku a stal se strojním inženýrem, při studiu získal návod na stříbření ozdob, navrhl bezpečnější a výkonnější hořák pro foukání skla a do praxe uvedl snadný a dodnes nejpoužívanější způsob zavěšování vánočních ozdob pomocí vidlicového pérka protaženého krytkou. Právě on stál za technickými inovacemi v podniku. Mezi první vzory patřily nestříbrněné skleněné koule malované dekorem vánočních stromečků, komet, sněhuláků a květin podle návrhů syna Josefa.

Hotové zboží putovalo nejen do vnitrozemí Evropy, ale od roku 1937 i do USA. Václav Berger dokázal vybudovat prosperující podnik a udržet se na trhu, aniž by se stal členem státem podporovaného zdobínského družstva. Po druhé světové válce zažíval Václav Berger příznivý vývoj, zboží se vyváželo do celého světa a podnik vlastnil dvě provozovny – hlavní závod v Bílé Třemešné, který vedl Emil Berger, a pobočku v Trotině v podobě menší tovární budovy s plynárnou a obytným domem, kterou vedl Jaroslav.

Obrat nastal v roce 1948, kdy byl celý podnik včetně soukromého majetku rodiny znárodněn a podnik byl začleněn do nově vytvořeného národního podniku Skleněná bižuterie se sídlem v Jablonci nad Nisou. Původní majitel Václav Berger musel ve znárodněném podniku pracovat jako skladník. Stejně tak zůstal i syn Jaroslav v nově vzniklém sklářském podniku, kde pracoval jako foukač skla.

V roce 1991 zahájila vnučka Jaroslava Bergera Miroslava Juklová společně se svým manželem opětovnou výrobu ve sklářském průmyslu. Z důvodu obtížného a dlouhavému procesu navrácení výrobní budovy v restituci začali s výrobou v malých prostorách rodinného domku. Obdobně jako byl úspěšný Václav Berger z počátku 20. století, dařilo se i Miroslavě Juklové. Po několika letech s manželem koupili novou budovu a přebudovali ji na výrobní podnik.

Podařilo se jim poté překonat i těžší období v roce 2006, kdy byl podnik zcela ochromen v zahraničním obchodě, a výroba zdárně pokračuje. V současné době se společnost Ozdoba CZ s. r. o. soustřeďuje na výrobu vánočních, velikonočních a dárkových ozdob. Vánoční ozdoby jsou vyráběny v několika tvarech – kromě klasických kuliček jde např. o fi gurky, vánoční špice nebo volné tvary. Velikonoční výzdoba se podobá kraslicím, až na to, že tyto jsou ze skla.

Zdroj: JUKLOVÁ, Romana. Případová studie podnikání Václava Bergera. 2010.

 

Skleněné ručně vyráběné ozdoby

Posláním firmy Ozdoba CZ je zachovat rodinnou tradici foukaného vánočního skla budoucím generacím, šířit dobrou jeho dobrou pověst jako neodmyslitelnou symboliku Vánoc. Více...

 

PODKRKONOŠÍ regionální produkt®

Krajina kopců, údolí, prosluněných strání i polí úrodných v podhůří Krkonoš. Na jaře zahalena záplavou květů stromů ovocných, v létě plody a zelení se skví. Tak takové je Podkrkonoší – malebná krajina okořeněná místními produkty. Více...

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

PODKRKONOŠÍ regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.