Šenkovna u Zajíce

produkt

Provozuje: Kynšperský Pivovar s.r.o.

Obec: Kynšperk nad Ohří

Region: POOHŘÍ

logo

Další fotografie:

Šenkovna u Zajíce se nachází v bývalých prostorech humnové sladovny, kde klíčil jarní ječmen a je zároveň nejstarší budovou v celém areálu Kynšperského pivovaru (v provozu je od 16. st.). V restauraci se nachází otevřený gril, který nabízí pohledovou gastronomii. Kapacita je 280 míst, v létě otevřena venkovní terasa se 100 místy. Restaurace nabízí bezbariérový přístup a bezbariérové WC, dětské hřiště či stojany pro kola. Pivní specialitou je staročeská placka z mláta, losos v pivním těstíčku nebo žebírka v pivní marinádě.

Kynšperský pivovar

Městu Kynšperk bylo potvrzeno várečné právo roku 1579 císařem Rudolfem II. V roce 1620 byl na místě starého pivovaru postaven nový pivovar včetně sladovny. Během 18. století získal majetek města Kynšperka včetně pivovaru rod Metternichů, kteří zde vládli až do roku 1734 a v první polovině 18. století patřil Kynšperský pivovar mezi 10 největších pivovarů Loketského kraje. Roku 1840 začíná nová historie pivovaru pod vedením rodu Haasů z Hasenfelsu, kteří vlastnili pivovar do roku 1945. V druhé polovině 19. století byl pivovar rozšířen a vybaven strojním pohonem. Kapacita pivovaru byla deset tisíc hektolitrů piva ročně. Pivo bylo do vzdálenějších míst rozváženo vlakem. Na přelomu 19. a 20. století byl pivovar kompletně přebudován. Z původního pivovaru zůstala jen sladovna a sklepy. Vzhled pivovaru odpovídal tehdejší průmyslové architektuře a její některé prvky můžete shlédnout i dnes. Pivovar měl i moderní technologické vybavení, přičemž v roce 1911 byl pivovar napojen na vodovod. Na konci dvacátých let byl pivovar znovu modernizován. Největší novinkou byla instalace stáčecí linky lahví. Po osvobození Československa byl pivovar v roce 1945 konfiskován a v roce 1947 předán do správy jako Okresní kynšperský pivovar. V roce 1951 bylo rozhodnuto o jeho likvidaci. Dnem 30.12.1951 byl pivovar uzavřen s výjimkou sladovny. Zařízení pivovaru bylo odvezeno a z objektů byly vytvořeny sklady.

Roku 2011 se začíná psát nová kapitola pivovaru v Kynšperku. Postupně je pivovar rekonstruován na komplex pod názvem "Kynšperský dvorec", který obsahuje: Pivovar o kapacitě 10 000 hl s možností jeho rozšíření, pivovarskou restauraci „Šenkovna u Zajíce“ s kapacitou 280 míst v klenutém prostoru bývalé spilky se zimní a letní zahradou, dětské hřiště s minizoo, pivovarskou prodejnu a další. V neposlední řadě se v tuto chvíli pracuje na novém hotelu o kapacitě 100 lůžek s wellnes a relax centrem.

Přehled naplnění certifikačních kritérií:

Kritérium Splněno Komentář
Kvalitní informace (o regionu, o doplňkových službách, v případě restaurací o aktuální nabídce) na vlastním webu ano
Regionální pokrmy nad rámec povinného minima ano
Pokrmy z místních surovin ano
Přínos pro zachování tradic regionu (historická budova nebo tradiční vzhled interiéru/exteriéru, rodinná tradice s podnikáním v ubytovacích službách v regionu Poohří atd.) ano
Pořádání či organizace vlastních doprovodných programů, akce či aktivity zaměřené na region ano
Sídlo firmy v regionu Poohří ano
Speciální ocenění v oboru ano
Dětský koutek nebo hřiště či další vybavení pro děti v objektu nebo blízkém okolí ano

Kontakt na provozovatele:

Kynšperský Pivovar s.r.o.

Sokolovská 482/40
357 51 Kynšperk nad Ohří
tel.: 352 669 493

http://www.pivovar-kynsperk.cz

Návštěvní kniha:

Tuto službu zatím nikdo nehodnotil.

Vložit hodnocení

Zpráva může obsahovat maximalně 1000 znaků. Zbývá 1000 znaků.

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.