Dřevěné výrobky

produkt

Dodává: Jiří Mahr

Obec: Uherské Hradiště - Mařatice

Region: TRADIČNÍ VÝROBEK SLOVÁCKA

logo

Další fotografie:

„Dřevo si našlo cestu ke mně samo. Nechce ani do ohně, ani shnít. Na chvilku, kterou tady budu, jsem se nabídl, že mu s tím pomůžu. Rukodělná tvorba a práce se dřevem mě provázela od dětství. Drobné dřevěné doplňky domácnosti byly klasické začátky. Po narození dětí jsem se ke dřevu a kombinaci přírodních materiálů stále častěji vracel při výrobě hraček všeho druhu. Zlomovým momentem byl listopad roku 2012, kdy jsem poprvé navštívil dílnu souseda, pana Antonína Hájka. Ochotný mistr soustružník ve mně vzbudil zájem o soustružení dřeva a prakticky okamžitě mě přijal do učení,“ popisuje Jiří Mahr.

Jeho výrobky vychází z tradiční technologie opracování dřeva soustružením. Oproti tradičnějšímu šlapacímu soustruhu používá elektrický soustruh i řadu modernějších ručních nástrojů. Pracuje s mokrým i suchým materiálem. Podle požadovaného výsledku práce a podle druhu dřeva se pak odvíjí čas, který je třeba dodržet. Jen ojediněle materiál nakupuje. Brání se tak sériové produkci a časovému presu. Každá práce je originál. Praktickou část výrobku ponechává většinou volnou, dotváří pouze okolní části zdobením pro celkový dojem. Vylévá dřevo cínem s olovem tradiční metodou roztavením nad ohněm a odlitím. Do složitějších částí pak vpájí čistý cín nebo cín se stříbrem. K novodobě pojatému, čili historicky netradičnímu, zdobení používá železo, vypalování, pálení elektrickým vysokým napětím, moření železem, čpavkem a dále zdobí své práce přírodními provazy a barevnými kameny.

 
 

Kontakt na výrobce:

Jiří Mahr

Uherské Hradiště - Mařatice
tel.: 724367037

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Tradiční výrobek SLOVÁCKA®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.