Uzené ořechy z Dalešic

VYSOČINA  27. 11. 2017

V Dalešicích na Třebíčsku je toho mnoho k vidění i ochutnání. Dnes již velmi známé Dalešické pivo před časem doplnilo vynikající Dalešické cukrářství a v posledních dvou letech je stále více slyšet o malé firmě rodiny Kosových, která se specializuje na výrobu uzených ořechů.

img

Název své rodné obce si ke svým unikátním výrobkům přidal zakladatel firmy Oldřich Kos, který se po letech strávených v Brně vrátil za venkovským stylem života.

V čem jsou vaše výrobky jiné než ostatní?

Já tu otázku otočím. Naše výrobky nejsou jiné. Jiné jsou všechny ostatní, rádoby uzené ořechy, které svoji uzenou chuť získávají výhradně chemickou cestou. Na českém a troufám si říci i na evropském trhu jsme jediní, kdo ořechy ochucuje jenom solí a opravdovým kouřem. Uzené mandle sice zakoupíte i od jiných výrobců, ale po přečtení složení vám je jasné, že tyhle mandle kouř neviděly. Navíc uzené kešu a vlašské ořechy zatím vyrábí pouze naše firma. Naše ořechy jsou opravdu uzené a na to jsme hrdí.

Používáte nějaké moderní technologie nebo se snažíte o klasické postupy? A jak vlastně probíhá celý proces uzení?

Všechno děláme ručně. A je to docela časově náročné. Popíšu vám klasický udící den. Ořechy se musí naložit do slaného nálevu. Poté se musí připravit udírna a samozřejmě palivo. Používáme výhradně čisté a suché ovocné dřevo, které občas doplníme bukovým. Po roztopení udírny se musí ořechy rovnoměrně rozložit na rošty a dát do udírny. Potom je nejsložitější fáze, která nejvíce ovlivňuje chuť. Po dobu několika hodin je třeba dodržovat stanovené teploty tak, aby bylo dosaženo jak příjemné uzené chuti a vůně, tak i dostatečného opražení horkým kouřem. Je to někdy trochu napínavé, protože počasí hodně ovlivňuje tah udírny a proto je výsledek vždy trochu jiný. Ale vinař taky nikdy neudělá stejné víno, jenom dobré nebo špatné. Potom už ořechy ručně navážíme, zabalíme, opatříme etiketou a posíláme zákazníkům.

A jak vás napadlo udit ořechy? Lidé udí maso, ryby, sýry, ale ořechy?

Taky jsem tak začínal, koupil jsem starší dům, kde původní majitelé měli krásnou udírnu na maso. Aniž bych předtím měl nějaké zkušenosti, zkoušel jsem udit klasické maso ze zabíjačky, ryby, klobásy a pak jsem jednou našel zmínku o tom, že lze udit i ořechy. Ten recept z internetu ovšem vůbec nefungoval, tak jsem trochu experimentoval a zejména díky své manželce, která jednou přikládala místo mě a omylem vyhnala teplotu do závratných výšin, jsem zjistil, jak na to.

Více o výrobcích firmy rodiny Kosových můžete nalézt na webových stránkách www.uzenemandle.cz nebo na www.regionalni-znacky.cz

VYSOČINA regionální produkt®

Krajina zelených kopců a zbrázděných bramborových polí lemovaných jeřáby přináší čerstvý vzduch a pocit volnosti a svobody lidem z Vysočiny. Právě tyto výtečné podmínky umožňují vznik kvalitních místních výrobků.

Vyberte si region

mapa regionů

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Regionální koordinátor značky

VYSOČINA regionální produkt®

Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.