Pravý jarmark rozproudil Říčany

ZÁPRAŽÍ  19. 05. 2013

Kdo chyběl 11.5. v Říčanech na Festivalu řemesel a slavnostech bylinek o hodně přišel. Tradičních jarmarků není nikdy dost, atmosféru umocňovala jarní nálada a vůně květin a bylinek.

img

Organizační mecheche

Málokdo si asi umí představit zákulisí akcí, v kolik hodin ráno vstávají pořadatelé, jak se staví desítky stánků a ustarané obličeje z honících se mraků oznamujících blížící se déšť. Organizace sebou nosí nečekané peripetie v podobě prasklé pneumatiky při převozu mobiliáře anebo jeho stavění a demontování za vydatného deště. O sušení konstrukcí a plachet nemluvě. Úsilí ale stálo za to, dodává Petra Přílučíková. Odměnou jsou pochvalné výrazy návštěvníků, úsměvy dětí i stánkařů. Po tradičních jarmarcích je hlad, něco takového v Říčanech chybělo.

O zábavu bylo postaráno

Kromě přehlídky tradičních řemesel bylo možné zakoupit různé řemeslné výrobky, dominovaly místní produkty oceněné regionální značkou Zápraží. Děti i dospělí si vyzkoušeli workshopy, největší úspěch sklízela kovářská, keramická a sklářská dílna. Zdobení perníčků, řezbářství a košíkaření lákalo nejednoho kutila a hospodyňku. Ukázalo se, že nikdy neomrzí hra v kuličky a po chvilce cviku se můžeme vrátit k spřádání vlny na kolovrátku.

Spokojení návštěvníci si odnášeli dřevěné či textilní výrobky, koření, šperky, suvenýry, kabelky, sazenice, ale i dárečky ze soutěže –petúnie věnované firmou Hubert Neumann Ekoflor budou v následujících měsících zdobit balkóny a zahrady na říčansku i širším okolí.

Polední déšť zahnal část návštěvníků, přitom kdo by pro pár kapek spěchal domů na oběd?  Proč neokusit čerstvě grilovanou krkovičku od pana Mráčka, uzené pstruhy pana Alferyho či chutnou a zdravou stravu přímo z vyhlášené pražské restaurace Podolka? Cukrářský salon na tento den přichystal speciální zákusky s kytičkami. Další sladkou tečkou byly palačinky paní Bečanové. Pivo a limo zas nabídl stánek Velkopopovického kozla.

Celé dopoledne ještě přálo sluníčko, program a zábavu doplňoval program na pódiu. Šikovné děti ze ZUŠ Říčan a Velkých Popovic a jejich výborní učitelé sklízely za pěvecká a taneční vystoupení jeden potlesk za druhým. Malý diváci tajily dech u pódia s princeznou a nad meči princů v pohádce od divadelního souboru Kašpaři z Mezihoří. Helingokářky zas podtrhly pravou jarmarkovou atmosféru. V závěru si každý mohl vyzkoušet dobové tanečky se skupinou Salome. Ačkoliv už déšť rozháněl zbytky návštěvníků, kdo zůstal, vychutnával si poslední doušky oslav jara, k němu hold déšť patří.

Největší dík patří dobrovolníkům a neúnavným organizátorům

Festival je pořádán z prostředků města a z dotace z Programu rozvoje venkova, kterou získalo MAS Říčansko na realizaci mezinárodního projektu spolupráce „Za poklady venkova“. Na jeho organizaci mají největší podíl organizátoři: za Město Říčany Hana Špačková a Jitka Bahémská a za MAS Říčansko Andrea Kolovratníková a Petra Přílučíková.

Poděkování patří partnerům: Muzeum Říčany, Římskokatolická farnost Říčany, Hotel Zámek Berchtold, Dětský soubor Mikeš, Hubert Neumann Ekoflor, plakátovací plochy Rengl, Říčansko.info, Zápraží, Říčanský Kurýr, Mediální a komunikační servis Říčany a Vysokýles.cz.

Hlavní zásluhu a obdiv však zaslouží dobrovolníci, kteří se podíleli na stavbě mobiliáře a další organizaci festivalu – Ludmila Třeštíková, Pavlína Filková, Martin Šobr, Petr Klobouk, Olina Klobouková, Václav Krebs, Oldřich Kolovratník, Aleš Bubla, Iveta Minaříková, Miroslav Dlouhý, Ivana Suchánková a další...

Pevně věříme, že se akce líbila a za rok se na jaře sejdeme znovu.

Za MAS Říčansko Petra Přílučíková

Autor: Mgr. Petra Přílučíková

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Projekt je realizován s přispěním Středočeského kraje

Projekt je realizován s přispěním Středočeského kraje
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.