ZÁPRAŽÍ originální produkt®
Kraj pohádkového venkova i zachovalé přírody jihovýchodně za Prahou. Ráj koní, dobrého piva a tradiční gastronomie překvapí bohatstvím přírodních krás i lidových řemesel a zvyků. Rodný kraj Josefa Lady, kraj malebných vesniček, rybníků a říček, kraj polních remízků i svěžích Voděradských bučin. To je Zápraží, plné pohody a vůně domova.
PORTA APERTA – brány dílen, farem a výroben dokořán
V sobotu 17. září 2022 se již podruhé v rámci akce PORTA APERTA otevřou brány téměř osmdesáti řemeslných dílen, farem a výroben potravin či nápojů. Všechny je spojuje to, že jejich výrobky nesou některou ze značek kvality zastřešených Asociací regionálních značek.
Kde a jak certifikované produkty vznikají? Kdo je vyrábí či pěstuje? To mohou návštěvníci zjistit na vlastní oči a na řadě míst si i vlastnoručně výrobu vyzkoušet. Podle typu produkce budou připravené i ochutnávky, mini jarmarky či další doprovodné programy pro děti i dospělé.
Mapu a seznam míst, které můžete v rámci druhého ročníku PORTY APERTY navštívit, spolu s popisem nabídky a odkazy na podrobnější informace najdete na www.porta-aperta.cz. Akci pořádá Asociace regionálních značek, která více než 15 let zviditelňuje kvalitní regionální výrobky, služby a zážitky. Aktuálně sdružuje 29 regionů po celé České republice, v nichž je certifikováno přes 1000 kvalitních místních produktů. Certifikát regionální značky garantuje místní původ a kvalitu řemeslného výrobku či potravin a přírodních produktů, služeb v cestovním ruchu a zážitků.
A na co konkrétně se můžeme 17. 9. v rámci Porty Aperty těšit?
V Beskydech si zkusíme tkaní a předení a výrobu dřevěných loutek, na Brněnsku navštívíme vinařství. Na Broumovsku budeme kovat, malovat na sklo či na tašky a vyrábět drobnosti z černého drátu. České středohoří nabídne velmi pestrou škálu činností: výrobu svíček, poznávání život včel, výrobu keramiky, ručního papíru, skleněných vitráží a další.
Také v nejvýchodnějším regionu Górolsko Swoboda ochutnáme dobroty a seznámíme se s tradiční tvorbou tohoto přeshraničního regionu. Na Hané zjistíme, jak se vyrábí dýmníky, a pochutnáme si na sýrech. V Jeseníkách se můžeme těšit na exkurze na kozích farmách a keramickou dílnu.
Kraj blanických rytířů připravil zájezd na zajímavá místa, za řemeslníky i na farmu. V Krkonoších se naučíme nejrůznější způsoby tvorby ve výtvarné dílně a navštívíme kozí farmu, v Krušnohoří se seznámíme s předením vlny a výrobou mýdel. Na Kutnohorsku provoní den práce s květinami, ochutnáme mléčné výrobky a vyzkoušíme si sklářské řemeslo. V Moravském krasu se na nás těší švadlenky vyrábějící tradiční zástěry pro hospodyňky, v Opavském Slezsku se opět otevře celá řada míst (včelařství, zahradnictví, pražírna kávy, statek, keramická dílna a další) a připravena bude i společná prezentace výrobců z Opavského Slezska, Beskyd a Górolské Swobody u zámku v Hradci nad Moravicí. V Podkrkonoší pronikneme do tajů výroby vánočních ozdob a dáme si doušek lahodného piva.
V Polabí na nás čekají v sadech, kde bude také několik dalších výrobců, a na farmě. V Poohří vitrážová manufaktura a muzeum a sochařský atelier. Na Slovácku popijeme moravská vína, navštívíme farmu a modrotiskovou dílnu. Na Šumavě bude možné mlsat karamel v Českém Krulově, poznat taje výroby skleněných perel a páteříků nebo si nechat hýčkat duši ve výtvarném atelieru. V Toulavě navštívíme včelaře nebo kytkofarmu a vyzkoušíme si barvení hedvábí, na Vysočině se seznámíme se včelaři a provoníme den bylinkami. Na Zápraží se podíváme do šicí dílny, na Znojemsku do pivovaru a na výrobu vinutých korálků a v Železných horách projdeme ovocnářské sady a zjistíme, jak se tká s radostí.