Turkovická keramika – Irena Pudíková

ZÁPRAŽÍ  01. 02. 2018

Keramické výrobky vznikají v malé dílně v Turkovicích u Ondřejova. Jde výhradně o ruční výrobu, modelování z plátu – vázy, misky, obaly na květináče, hrnky, zvonečky, ozdoby na Vánoce a Velikonoce, originální spony do vlasů. Dekorativní předměty – například kočky a ještěrky jsou vyrobeny ze šamotové hlíny různých barev, zdobeny engobami a jsou vhodné jak do zahrady, tak i do domu. Keramika z Turkovické dílny je charakteristická pro svůj přírodní vzhled s motivy rostlin a listů.

img

Jak dlouho máte certifikát regionální značky Zápraží a jakou výhodu ze značky máte?

Certifikát regionální značky Zápraží jsem získala na jaře roku 2014 a od té doby své výrobky označuji značkou ,,Zápraží originální produkt“.Značka Zápraží originální produkt mi pomohla zviditelnit mé výrobky, navázat kontakt s ostatními prodejci, přinesla mi možnost účastnit se prodeje a prezentovat keramiku na zajímavých akcích v našem regionu.

Co vás nejvíce baví na Vaší práci?

Na mé práci mě nejvíce baví samotný proces, kdy z hroudy hlíny pod rukama  vzniká hrneček, miska, svícen…. Sednu si ke kruhu, pustím si muziku a točím… Pak také okamžik, kdy s napětím otevírám vychladlou pec a jsem zvědavá jak se výrobky povedly.

Kde všude si můžu Vaše produkty koupit ?

Keramické výrobky si můžete koupit přímo v dílně v Turkovicích nebo v cukrárně ,, Svatý Ondřej “ v Ondřejově. Také v příjemné kavárně ,,U Andělky“ ve velkých Popovicích. Na stánku při různých jarmarcích např. jarní ,,Festival řemesel a slavnosti Bylinek “ v Říčanech a podzimní ,, Jablečné slavnosti “ve Strančicích.

Nějaký vtipný moment s Vašimi produkty…něco nečekaného?

Vtipné momenty s mými výrobky, řekla bych, že žádné nemám. Ale, protože jen nevyrábím doma v dílně, ale také se věnuji kurzům pro děti ve školkách a školách, tak tam mě děti často rozesmějí svými výtvory. Děti se hlíny nebojí a pod rukama jim vznikají roztodivné příšerky, vtipné figurky a vždy mě překvapí svou fantazií.

Co nového plánujete ? Připravujete něco nového ?

Během mé práce výrobky vznikají spontánně, moc dopředu neplánuji. Momentálně mě baví experimentovat s efektními glazurami, které bych ráda použila na dekorování hrnků……. s jarem přichází vše nové. Ale přeci jen jednu novinku mám a tou je výroba malých keramických bubínků, hudebních nástrojů, které krásně zní.

 

Vyberte si region

mapa regionů

Regionální koordinátor značky

Odběr novinek

Chcete od nás pravidelně dostávat novinky, pozvánky na chystané akce nebo inspirující příběhy a rozhovory? Stačí se přihlásit.

Partneři

Projekt je realizován s přispěním Středočeského kraje

Projekt je realizován s přispěním Středočeského kraje
Webdesign: 2123design s.r.o. Redakční systém: Kinet s.r.o.